Тиропита е традиционална грчка пита полнета со фил од неколку видови сирење.

Потребни состојки:

– 5 јајца
– 200 г брашно
– 400 г фета сирење
– 200 г едамер или друго тврдо сирење, по желба
– 1 чаша кисела павлака
– 1 дцл масло
– 1 лажичка прашок за печиво

Начин на приготвување: Во сад лесно изматете ги јајцата. Додадете го фета сирењето издробено со виљушка, едамерот изрендан на крупно ренде, павлаката, маслото, брашното, прашокот за печиво и измешајте. Во подмачкана тава истурете ја смесата. Се пече на 180 степени околу 45 минути. Печената пита треба да е дебела два прста.