Не купувајте готови чаеви, направете го овој здрав напиток сами. Покрај главниот ефект (согорување на вишокот килограми), чајот ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот, особено ако постојано страдате од сезонски настинки.

Потребни состојки:

  • свеж ѓумбир,
  • лажичка мед,
  • 2 парчиња лимон

Начин на приготвување: Сварете го ѓумбирот во литар вода. Потоа додадете го лимонот и почекајте малку да се излади. Додадете мед (ако медот го ставите во врела вода, ќе ги изгуби своите здрави својства).

Обидете се да го замените кафето со овој пијалок најмалку една недела – резултатот ќе ве исуши.