Потребни состојки:

  • 400 г шпагети
  • 4 чешниња лук
  • магдонос
  • 2 лажици буковец
  • 6 лажици маслиново масло
  • сол
  • пармезан

Начин на приготвување: Исечкајте ги лукот и магдоносот. Сварете ги шпагетите според упатството на пакувањето. Додека се варат тестенините, во длабок сад загрејте маслиново масло. Додајте лук, буковец и пропржете. Откако лукот ќе се карамелизира, а шпагететите ќе се сварат, земете една шолја вода и додајте ја во тавата со лук и промешајте. Исцедете ги шпагетите и ставете ги во тавчето. Исечкајте магдонос и пармезан, промешајте и послужете.