logo
logo
logo

Без млеко и јајца, меки како облак: ПОСНИ ПАЛАЧИНКИ готови за 15 минути

Vecer | 08.04.2023

Без млеко и јајца, меки како облак: ПОСНИ ПАЛАЧИНКИ готови за 15 минути

Палачинките се најслаткиот и најбрзиот начин за подготовка на неодолив појадок кој особено го сакаат најмалите, а нивната посна - веганска верзија е исто толку вкусна и сочна. Одвојте 10-15 минути за да подготвите посни палачинки, а потоа се што треба да направите е да го изберете омилениот фил.

Потребни состојки:

- половина литар кисела вода

- 300 г брашно

- 1 кесичка прашок за печиво

- половина кесичка сода бикарбона

- 1 мала шолја масло

- прстофат сол

- масло по потреба (за подмачкување на тавата)

Начин на приготвување: Во сад истурете ги киселата вода и маслото, а потоа постепено додајте ги претходно измешаните суви состојки: брашното, солта, прашокот за печиво и содата. Откако ќе ги соедините состојките, загрејте тавче подмачкано со масло и со мала лажичка прелијте ја смесата. По околу половина минута свртете ја палачинката да се зготви од другата страна и така додека не го потрошите материјалот. Наполнете ги палачинките со џем и мелени ореви или посни бисквити и свиткајте ги во виткање.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk