Лесно летно јадење кое ќе ве одушеви…

Топлото време бара лесен и брз ручек, а пиперките се идеална комбинација со малку калорични намирници.
Ова едноставно јадење е одличен избор доколку сакате заситен и лесен ручек

Состојки:

6 црвени пиперки
малку масло
сол
2 јајца
100 гр. мелено месо
100 гр. сирење
100 гр. кашкавал
бибер, магдонос
2 домати
Подготовка:

Пиперките измиени се сечат на половина, се чистат од семе. Во сад измешајте малку масло и сол и со четкица се мачка надворешната страна на “опинокот“

Пота наредете ги во сува тепсија за печење.

Подготовка фил:

Изматете ги јајцата, додадете сол, бибер и магдонос, добро.
Малку се запржува меленото месо, се додава на јајцата со зачините. Половина кашкавал се сече на коцкички а сирењето се дроби наситно. Се додаваат во во смесата со јајце и месо и добро се мешаат сите состојки.

Вака измешаните состојки, внимателно се поланат “опинците“.

Во загреана рерна на 180 степени се печат “опинците“ околу 15 минути.

Доматот се сечи на танки кришки, а остатокот од кашкавалот се ренда.
Се вадат пиперките од рерна и во секоја кришка од доматот, па посолете го со рендан кашкавал и вратете ги во рерна. Се печат уште пет минути

Топлите “опинци“ послужете ги со сезонска салата.