Легендата вели дека сопругата му го подготвила на имамот ова јадење, кој одушевен од јадењето се прејал, па се онесвестил…

За 6 лица потребно е:

• 6 парчиња модар патлиџан
• 6 главици кромид
• 3 зелени пиперки
• 7 домати
• 6 чешниња лук
• сол
• сув зачин
• бибер
• црвен мелен пипер
• 1 чајна лажица доматно пире
• магдонос
• маслиново масло

Подготовка:

Предходно модриот патлиџан зебрасто се лупи , а потоа се оставаат еден час во ладна и солена вода. После тоа се впиваат патлиџаните се со кујнска крпа. Во загрено тава со масло се пржи патлиџанот од сите страни а пота сецеди на хартија од маслото.

Подготовка на фил:

Исецканиот кромид се пржи во маслиново масло. Се додава исецканиот лук, потоа се додава ситно исецкана пиперка, се пржи на умерена температура. Се додава ситно сецканиот црвен домат и се остава да крчка. Сите зачини се додаваат на крај. Се додава и пастата од домати. Се добео измешајте и на крај додаете го магдоносот.

Рерната се загрева на 180 степени. Во тепсија се редат патлиџаните се сечат по должина се прошируваат и се полнат со подготвениот фил.

Птлиџаните се печат во загреана рерна околу 15 минути.