logo
logo
logo

ПИЦА ОД 12.000 ЕВРА - Зошто е толку посебна

Vecer | 14.08.2022

ПИЦА ОД 12.000 ЕВРА - Зошто е толку посебна

Една од најкапите пици во светот чини повеќе од 12.000 евра и е направена во Италија.

Имено, пицата се вика „Луј XIII“, а рецептот го „дизајнирал“ готвачот Ренато Виола. Може да ја нарачаат одбрани гости во приморскиот град Салерно.

Дијаметарот на пицата е 20 сантиметри, а е направена од специјални состојки. Тестото е направено од органско арапско брашно посипано со розова сол од реката Мареј, најдолгата река во Австралија. За да се подготви оваа пица потребни се дури 72 часа.

Во пицата се додаваат три вида кавијар: Oscietra Royal Prestige, Kaspia Oscietra Royal Classic од иранскиот брег, Kaspia Beluga и седум видови сирење. Се разбира, има дополнителни состојки.

„Најскапите состојки се јастозите кои се прекриени со коњак Луј XIII, кој инаку е тешко да се најде на пазарот“, вели Виолта.

Со „Луј XIII“ се служи шампањ  „Krug Clos du Mesnil“ и ракија „Carta Real Sanches Romate Finos“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk