logo
logo
logo

Вегетаријански плескавици: Вкусен посен оброк за целото семејство

Vecer | 21.11.2022

Вегетаријански плескавици: Вкусен посен оброк за целото семејство

Се што ви треба се два компири, кромид, зачини, брашно и 15 минути.

Состојки: 500 гр компири, 70 гр кромид, сол, бибер, 90 гр брашно, масло.

Подготовка: Исчистениот и измиен зеленчук изрендајте го. Додадете сол и бибер, добро измешајте, па додадете брашно и повторно добро измешајте. Со рацете формирајте колачиња. Од оваа количина се прават шест пческавици. Пржете на врело масло околу пет минути од едната и пет минути од другата страна, додека не поруменат.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk