logo
logo
logo

Вечер тема

ПРОПАДНА банката на Силиконската долина, најголемата од колапсот во 2008 година

Vecer | 11.03.2023

ПРОПАДНА банката на Силиконската долина, најголемата од колапсот во 2008 година

Банката на Силиконската долина, најголемата американска банка од колапсот во 2008 година, штотуку пропадна: Што се случи? Дали е ова почеток на нов хаос што ќе се почувствува на глобално ниво? Дали потезите на ФЕД се причина? Зошто паѓа и крипто-пазарот?

SVB Financial Group стана најголемата американска банка која пропадна од финансиската криза во 2008 година. Нејзиниот ненадеен колапс вчера ги потресе глобалните пазари, при што компаниите и поединците потенцијално загубија милијарди долари. Се разбира, многумина се прашуваат дали ова е единствениот ненадеен дефект или може да има повеќе.

Банкарските регулатори во американската сојузна држава Калифорнија вчера ја затворија банката, која работеше под името Silicon Valley Bank. Федералната корпорација за осигурување на депозити (FDIC) е назначена како примач за подоцна да располага со имотот на пропаднатата банка.

Со седиште во Санта Клара, банката беше рангирана на 16-то место по големина во САД на крајот на минатата година, со околу 209 милијарди долари во актива.

Спецификите на ненадејниот колапс на банката фокусирана на технологијата сè уште не се целосно јасни, но агресивното зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД минатата година, што ги влоши финансиските услови во старт-ап просторот каде банката беше значаен играч, може да биде клучната причина.

Додека се обидуваше да собере капитал за да ги замени депозитите кои брзо исчезнуваат, банката загуби 1,8 милијарди долари на државни обврзници чии вредности беа уништени од зголемувањето на каматите на ФЕД.

Колапсот на банката во Силиконската долина е најголем по колапсот на Вашингтон Мјутуел во 2008 година, настанот што предизвика финансиска криза што со години ја осакати глобалната економија.

Да потсетиме, во тоа време, регулаторите наметнаа построги капитални барања за американските банки со цел да се осигураат дека неуспехот на одделни банки нема да му наштети на поширокиот финансиски систем и економија.

Главната канцеларија на банката во Силиконската долина и сите филијали ќе бидат отворени на 13 март и сите осигурени штедачи ќе имаат целосен пристап до нивните осигурени депозити најдоцна до понеделник наутро, рече управникот на FDIC.

Но, според FDIC, 89% од 175 милијарди долари депозити на банката биле неосигурени и нивната судбина допрва треба да се утврди.

FDIC сега се бори да најде друга банка подготвена да се спои со банката во Силиконската долина, според изворите, кои сакаа да останат анонимни.

FDIC се надева дека ќе се договори за такво спојување до понеделник за да ги заштити неосигурените депозити, но не е сигурен договор, додаваат изворите.

Каква врска има ФЕД со целата приказна?

Голема, бидејќи овде сè е поврзано. Пред се, ја имаме борбата против инфлацијата, на која се приклучија и Федералните резерви на САД, како и другите централни банки низ светот, преку зголемување на каматните стапки.

И иако инфлацијата во САД значително се намали, ФЕД најавува дека ќе продолжат со високи каматни стапки барем уште некое време.

Колку време ќе потрае? Малкумина знаат, веројатно ни тие самите, а оваа неизвесност очекувано води до паника кај инвеститорите кои на различни начини се обидуваат да ги заштедат своите инвестиции.

Банката Силиконска долина, како што споменавме, првенствено се занимаваше со старт-ап компании, односно проекти кои допрва треба да се реализираат. Самиот концепт на старт-ап е многу ризичен и повеќето од овие проекти пропаѓаат заедно со вложените пари, а инвеститорите всушност се надеваат дека „барем еден ќе успее“ и ќе си ја вратат инвестицијата.

Сега е лошо време за старт-ап бидејќи заемите се скапи и затоа не е чудно што Силиконската долина пропадна (освен ако нешто придонесе за тоа, а тоа допрва ќе се знае).

Дали ова ќе предизвика бран на хаос каков што имавме во 2008 година?

Не би требало да биде, но на краток рок има многу одредени загуби за инвеститорите од целиот спектар - сегашниот остар пад на вредноста на криптовалутите (што се случи во четвртокот) е исто така поврзан со оваа поширока приказна.

Иако падот на оваа банка најмногу ги погоди компаниите за ризичен капитал и технолошките старт-ап, бројни крипто компании (BlockFi, Circle, Avalanche...) до утринава ја потврдија својата изложеност кон оваа банка.

Но, Силиконската долина не е толку проблем за крипто-светот, има многу поголеми проблеми...

Крипто-пазарите оваа година имаа една од најсилните почетни години во нивната 14-годишна „кариера“, обновувајќи одредени загуби по колапсот на крипто берзата FTX.

Биткоинот се искачи над 25.000 долари во еден момент во февруари, откако ја започна годината со околу 16.600 долари. Очигледно, ова се мала утеха за оние кои купија БТК на крајот на 2021 година кога неговата вредност беше скоро 70.000 американски долари!

Неодамнешниот пад на криптовалутите во четвртокот уследи по загриженоста за стабилноста на Силвергејт банка, клучен банкарски партнер за бизнисите во светот на крипто. Имено, по претрпените огромни загуби и намалените депозити, банката во средата вечерта објави дека „доброволно ќе ги ликвидира“ своите средства и ќе го затвори работењето.

[caption id="attachment_1187189" align="alignnone" width="1120"]Акциите на Силвергејт банка Акциите на Силвергејт банка[/caption]

Но, Силиконската долина не е толку проблем за крипто-светот, има многу поголеми проблеми... Крипто-пазарите оваа година имаа една од најсилните почетни години во нивната 14-годишна „кариера“, обновувајќи одредени загуби по колапсот на крипто берзата FTX. Биткоинот се искачи над 25.000 долари во еден момент во февруари, откако ја започна годината со околу 16.600 долари. Очигледно, ова се мала утеха за оние кои купија БТК на крајот на 2021 година кога неговата вредност беше скоро 70.000 американски долари!

Неодамнешниот пад на криптовалутите во четвртокот уследи по загриженоста за стабилноста на Силвергејт банка, клучен банкарски партнер за бизнисите во светот на крипто. Имено, по претрпените огромни загуби и намалените депозити, банката во средата вечерта објави дека „доброволно ќе ги ликвидира“ своите средства и ќе го затвори работењето.

А што е со другите банки?

Многумина се „под зголемен надзор“.

First Republic Bank, PacWest Bancorp, Western Alliance Bancorp се само некои од имињата чие тргување беше прекинато во еден момент вчера „поради нестабилност“.

Ова ни кажува дека Силиконската долина веројатно не е последната несреќа, односно дека ова може да стане серија. Дали тоа ќе има глобални последици или мерките спроведени по 2008 година ќе го спречат? Ќе дознаеме многу брзо.

(Vecer.mk VIA)

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk