Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја е подготвена да го поддржи процесот на дијалог меѓу Косово и Србија за регионален мир, доколку тоа се бара, јавува Anadolu.

„Турција е подготвена да обезбеди секаков вид поддршка за мирот и стабилноста на нашиот регион и да го даде потребниот придонес доколку тоа го побараат страните“, рече Ердоган на заедничката прес-конференција со косовскиот премиер Албин Курти, одржана во палатата Вахдетин во Истанбул.

„Се надеваме дека процесот на дијалог со Србија ќе резултира на начин што ќе обезбеди траен мир и стабилност во регионот“, рече тој.

Турција ги продолжи заедничките напори за да обезбеди Косово да ја постигне позицијата што ја заслужува на меѓународната сцена, рече турскиот претседател и додаде:

„Во тој поглед, ја поддржуваме визијата на Косово за влез во НАТО, Советот на Европа и ЕУ“.

Покрај политичките односи, Ердоган рече дека разговарале што можат Турција и Косово да направат на полето на економијата, трговијата, енергетиката, одбранбената индустрија и борбата против тероризмот.

Осврнувајќи се на терористичката група ФЕТО зад неуспешниот обид за државен удар во Турција во 2016 година, Ердоган рече:

„Го замолив мојот драг пријател да вложи дополнителни напори за да ја зголемиме нашата солидарност против активностите на терористичката организација ФЕТО на Косово“.

Зборувајќи за економските односи, Ердоган рече дека со договорот за слободна трговија кој стапи во сила во 2019 година, двете земји постигнаа позитивен моментум во обемот на билатералната трговија.

„Како земја со најголем извоз во Косово, оваа бројка мора да ја зголемиме на 1 милијарда евра“, додаде тој.

Курти, од своја страна, рече дека Приштина секогаш ќе и биде благодарна на Турција за нејзината улога во интервенцијата на НАТО на Косово во 1999 година.

„Оваа интервенција го запре геноцидот врз народот на Косово и беше важна за воспоставување на земјата и одржување на мирот“, рече тој.

Косовскиот премиер му се заблагодари на претседателот Ердоган за поддршката на Турција во процесите за членство на Косово во ЕУ и НАТО.

Осврнувајќи се на економските врски, Курти рече:

„Турција е еден од нашите важни економски и трговски партнери. Се разбира, тоа не радува, но тоа не треба да биде доволно. Можеме да ја искористиме нашата сегашна соработка за да постигнеме поголеми потенцијали.“

Турција ја призна независноста на Косово на 18 февруари 2008 година, еден ден по нејзиното прогласување.

Балканот е приоритет за Турција, не само поради политички, економски и географски причини, туку и поради историски, културни и човечки врски со регионот.

Фото: Isa Terli/AA