logo
logo
logo

БИХ: Притвор за три лица уапсени под сомнение дека соработувале со картел кој шверцувал дрога

Vecer | 25.04.2024

БИХ: Притвор за три лица уапсени под сомнение дека соработувале со картел кој шверцувал дрога

 На слобода се пуштени полицајци и полициски службеници кои исто така беа приведени.

Судот на Босна и Херцеговина заклучи дека нема основано сомневање дека директорот на полициската управа на Министерството за внатрешни работи на Федерацијата Босна и Херцеговина, Вахидин Муњиќ и командирот на специјалната единица на ентитетот МВР, Мустафа Селмановиќ, како и тројца полицајци, извршиле кривични дела, па ги одби барањата да им се одреди притвор.

Оваа мерка е изречена само на три лица, меѓу кои и Аднан Смајловиќ, за кого Обвинителството на БиХ смета дека е водач на групата која е за нарко картелот, со седиште во Дубаи, на чело со Един Гачанин, кој „перел“ пари на територијата на БиХ инвестирајќи ја во недвижен имот, автомобили и вредни предмети.

За уште пет лица кои се под истрага, Судот на Босна и Херцеговина воведе рестриктивни мерки, како забрана за патување надвор од земјата и средба со други осомничени и потенцијални сведоци. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk