Вучиќ имал отворен разговор со советникот на Бајден, Саливан

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека средбата со советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џејк Саливан била искрена, отворена, на различни теми и само таква средба може да донесе некаква корист и покрај несогласувањата за некои прашања.

Средбата требаше да трае половина час, но таа траеше час и половина, а претседателот на Србија во Њујорк ќе се сретне и со Вукторија Нуланд, за која вели дека се стари познајници.

„Средбата со Саливан беше веројатно една од најважните досега, некои велат дека тој е вториот, а некои дури и најважниот човек во САД, најголемата сила во светот. Разговорот траеше долго. за економијата и за сите важни политички прашања, за аспирациите на Србија, регионот, Косово и Метохија“, изјави Вучиќ за новинарите.

Како што рече, не е лесно да се договорат за одредени прашања, но разговорот бил многу отворен и искрен.

„А кога разговорот е отворен и искрен, тогаш секогаш мора да донесе некаква корист. Не може секогаш да биде благороден, но некое добро ќе донесе. Важно е што се запознавме, Саливан е иднината на американската политика, а не само политиката , но е и местото каде де факто одлучува за клучните прашања на светот, за војната и мирот“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека ги „претресле“ сите прашања, а зборувал за позициите на Србија, посочил дека е важно заеднички да дадат се од себе да се зголеми економската активност меѓу Србија и САД, да има повеќе инвестиции.

„Задоволни сме што доаѓа Ривиан, и кога еден Саливан го знае тоа. Разговаравме за енергетски проекти, за обновливи извори на енергија. За две нивни компании, кои се заинтересирани да работат во Србија и за долгорочни работи важни за подобрување на соработката и подобрување на односите“, рече Вучиќ.

На прашањето дали Саливан го прочитал неговиот (на Вучиќ) говор од ОН, Вучиќ рече дека знае многу повеќе од тоа, а изгледа прочитал и некои други работи.

“Мислам дека го прочита говорот, тој е човек со извонредна интелигенција, кој е фасцинантно подготвен, што ретко го кажувам“, изјави Вучиќ.

Фото: instagram.com/buducnostsrbijeav

Важно е да се зачува позицијата на независност и добри односи

Српскиот претседател Вучиќ изјави дека во Њујорк имал многу билатерални разговори, меѓу кои и средба со шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји, со кого разговарале за односите меѓу Србија и Кина.

Вучиќ посочи дека е важно Србија да ја зачува својата позиција на независност и добри односи со Кина.

Тој истакна дека во разговорот со американските партнери кажал што мисли за доаѓањето на Кинезите во Смедерево и Бор и нагласи дека секогаш го кажува истото, што му го пренел и на Ванг.

„Најдобро е кога водите таква политика. Имавме добар и срдечен разговор. Важно е да ја зачуваме нашата позиција на независност, самодоверба и добри односи со Кина“, објасни тој во врска со средбата со Ванг.

На прашањето дали разговарал за ситуацијата во таа земја со претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, тој рече дека се занимава со почитување на територијалниот интегритет на Србија и соработка во меѓународните организации.

„Ние не се занимаваме со внатрешни работи во други земји. Нас нè интересира што се случува на меѓународната сцена и како да се бориме за Косово“, објасни тој.

Тој најави дека допрва ќе има средби со највисоките претставници на Гвинеја Бисао, Нигер, Конго, како и неколку други земји.

Тој посочи дека вечерва има средба со Берге Бранде од Светскиот економски форум и дека на таа средба ќе бидат и министерот за надворешни работи на Украина, Саудиска Арабија и многу други лидери, 15 од нив.

„Уште многу контакти и работа. Дури утре ја завршуваме посетата и се враќаме во Белград“, изјави тој.

Ќе видиме допрва што предвидуваат новите санкции на ЕУ за Русија

Вучиќ на новинарско прашање дали новиот пакет санкции за Русија што го најавија претставниците на ЕУ во Њујорк ќе има некакви последици за Србија, рече дека ќе види дури кога ќе соопштат што смислиле.

„Од каде да знам што смислиле, кога ќе смислат ќе видиме дали има некаква врска со нас, како овој пакет поврзан со руската нафта“, рече Вучиќ.

-Ќе видиме дали воопшто ќе не засега или не, кратко одговори Вучиќ.

Фото: instagram.com/buducnostsrbijeav