logo
logo
logo

Силно невреме со град пустоши делови од Србија- торнадо во Зрењанин (ВИДЕО)

Vecer | 13.06.2024

Силно невреме со град пустоши делови од Србија- торнадо во Зрењанин (ВИДЕО)

Бранот на невреме се движи од западна Србија преку Шумадија, Поморавље и Подунавље до областа Браничевски, Кључ и поширокото подрачје на Ѓердап и Кладово и во овие области има неколку суперклеточни бури, објави Телеграф.

На нивниот пат, овие непогоди предизвикуваат многу силни грмежи, многу обилни врнежи и бурни ветрови, локално и со град.

Овој систем директно се движи подалеку кон Романија, така што невремето ќе ги погоди југозападните делови на Романија до крајот на денот.

Најпогодени од катастрофата се Смедеревска Паланка, Пожаревац и населбите меѓу Ваљево, Ужице и Чачак, како и поширокото подрачје на Кладово.

Инаку, попладнево низ северна и западна Србија има пороен дожд со грмежи, со формирање на грмежи и град.

Дожд и врнежи со грмежи околу 16 часот накратко го зафатија и Белград.

@hailz.serbia Bliži pogled na današnji tornado pored Zrenjanina. 12. 6. 2024. #zrenjanin #oluja #viral #srbija #serbia #nevreme ♬ original sound - 𝗛 𝗔 𝗜 𝗟 𝗭 | SRB |®

Во исто време, во јужните и југоисточните делови на Србија се уште е сончево и тропски топло, со температури до 32-33°C, измерени во областа Ниш и Врање, додека во исто време во северна и северозападна Србија е под 20°C, во Суботица и Нови Сад есенски 17°C.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk