Рама на социјалните мрежи објави слики од средбата во Молдавија со претседателката на Европската комисија, Урсула фон Дер Лајен, холандскиот премиер Марк Руте и српскиот претседател Александар Вучиќ.

– Регионот мора да влезе во нови односи со ЕУ, додека конфликтот на северот во Косово мора да се реши рамо до рамо со демократскиот свет, ставајќи крај на заканувачкиот апсурд и финализирајќи го договорот за нормализација и меѓусебно признавање меѓу Косово и Србија, потенцира албанскиот премиер.

Рама денеска учествува на состанокот на Европската политичка заедница, што се одржува во Кишињев, Молдавија, каде околу 50 европски лидери ќе разговараат за безбедносните и енергетските прашања на континентот.