Силните ветрови кои дуваат во северните делови на Грција ја отежнуваат работата на пожарникарите кои се борат против пожарот на отворено.

Два пожара пламтат на Пелопонез, еден е близу Епидаурус, а еден на островот Евија.

Пламената стихија го зафатила и Халкидики, јавува Катимерини.

Пожарникарните служби велат дека сега се концентрираат на шумскиот пожар кој денес избил во близина на градот Коринт, пренесува Танјуг.

Властите ги предупредиле жителите на селото Рито, 21 километар од Коринт, веднаш да се евакуираат кон морето.