Иако денеска е првиот ден ан есента, првите снегулки се забележани на падините на Копаоник, јавува српски Блиц.

Можноста за снег, во својата прогноза најавил професорот по географија и метеорологот, Марко Чубрило, кој пред една недела посочи дека може да има врнежи на повисоките делови.

Видеото од првите снегулки е објавено на Инстаграм од страницата „Инфокоп“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by InfoKOP (@infokop)

Како што можеме да видиме на сликите, снегот полека се движи над омилената планина на скијачите од Србија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by InfoKOP (@infokop)