logo
logo
logo

Момчето од Врачар е НАЈСУРОВОТО ДЕТЕ УБИЕЦ во историјата на светот: Никој на негова возраст НЕ убил ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ!

Vecer | 04.05.2023

Момчето од Врачар е НАЈСУРОВОТО ДЕТЕ УБИЕЦ во историјата на светот: Никој на негова возраст НЕ убил ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ!

Момчето кое вчера уби осум врсници и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград е најсуровиот детски масовен убиец во историјата на светот. Меѓу сите масовни убијци во светот помлади од 14 години, што во Србија е законска граница под која детето не може кривично да одговара за кривично дело без разлика на бројот на жртвите, никој досега не убил толку жртви како него.

Досега на списокот деца - масовни убијци помлади од 14 години имало само три имиња, кои зад себе оставиле најмалку четири жртви.

1) Во 2019 година, Кајл Алвуд уби пет члена од своето семејство кога подметна пожар во куќа во Илиноис, САД. Во тоа време тој имаше само 9 години.

 

Kajl Avud

 

2) Во 1998 година, во друштво на соучесникот Мичел Џонсон (13), Ендрју Голден (11) уби четворица ученици и еден наставник во средно училиште во Арканзас, а рани уште 10.

3) Бразилецот Марсело Едуардо Бово (13) уби четири лица во Сао Паоло во 2013 година, по што изврши самоубиство.

На оваа листа би можела да се најде и Германката Ида Шел (13), која убила шест бебиња во Минхен далечната 1907 година. Меѓутоа, таа убивала подолг временски период, па повеќе спаѓа во категоријата сериски убијци отколку масовни убијци.

Иако секое од овие злосторства беше ужасно сам по себе, сите тие се бледи во споредба со масакрот што вчера го изврши Коста Кецмановиќ. Овој 13-годишник уби девет лица: седум девојчиња, едно момче и едно возрасно лице, училишниот чувар.

 

Дете убиец каков светот не памети 65 години

Инаку, последното масовно злосторство од вакви размери, кое го извршил некој барем на приближна возраст како ова момче, се случил  пред дури 65 години, во САД.

Во таа 1968 година, девојката Керил Ен Фугејт, една година постара од ова момче во моментот на злосторството, во крвавиот поход убила 11 лица со убиецот Чарлс Старкведер (19). По апсењето, таа стана најмладата жена во историјата на САД на која и се судеше и беше осудена за најтешката форма на убиство. Таа беше осудена на доживотен затвор, но беше пуштена на условна слобода во 1976 година.

Но, ни ова грозоморно злосторство не може да се спореди со вчерашниот масакр во Белград, бидејќи го извршиле двајца, додека ова момче само планирало, организирало и спроведувало.

 

Најбруталните малолетници масовни убијци во историјата

 

Ако се земат предвид и другите масовни убијци на возраст од 14 до 18 години, кои според српскиот закон се сметаат за малолетни, тој е и еден од најсуровите на таа листа.

Тим Кречмер (17) убил повеќе луѓе од него во 2009 година, кога пукањето во средно училиште во Германија е завршено со 16 жртви. Напаѓачот Кречмер се самоуби, а оружјето го зел од татко му, исто како и момчето од Врачар.

Еден од оние кои, исто така, спаѓаат повеќе во категоријата сериски убијци беше Хуан Фернандо Хермоза Суарез од Еквадор, познат како Нињо дел Терор. На 15-годишна возраст, Суарез основал банда која за само четири месеци убила 8 таксисти, 11 членови на геј популацијата, еден возач на камион, негов познаник и уште две жртви. Вкупно 22 лица.

Џефри Џејмс Вајс (16) бил ученик во средното училиште Ред Лејк во Минесота, САД. Во 2005 година, тој ги убил дедо му и другарот на дедо му, пред да оди во средно училиште и да убие уште седум лица, вкупно девет. По злосторството се самоуби.

Ерик Борел (16) бил средношколец кој го убил своето семејство во 1999 година, а потоа уште 12 луѓе во едно село во Франција. Зад себе остави вкупно 15 жртви. По злосторството тој се самоуби.

 

Сите се сеќаваме на масовните убиства во училиштата во САД. Меѓутоа, меѓу нив, оние кои најмногу ги следат медиумите ги извршиле возрасните. Во Колумбајн биле вклучени две 18-годишни девојчиња, додека масакрот во основното училиште Сенди Хук го извршил 20-годишен напаѓач.

Svima su nam u sećanju i masovna ubistva u školama u Sjedinjenim Državama. Ipak, medijski najpraćenija među njima počinile su punoletne osobe. U Kolumbajnu se radilo o dvojici 18-godišnjakinja, dok je masakr u osnovnoj školi u Sendi Huku počinio 20-godišnji napadač.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk