Србија постигна значителен успех во вакцинирањето на своето население против КОВИД-19, благодарение на испораките на вакцини од Кина и Русија, пишува американскиот портал PBS.

Додека многу земји низ светот се обидуваат да обезбедат доволно количество вакцини за своите граѓани, во Србија, имунизацијата се спроведува со дури четири вакцини: кинески Синофарм, руски Спутник V, АстраЗенека и вакцина Фајзер / Бионтек.

Министрите беа меѓу првите кои беа вакцинирани, според авторскиот напис на американскиот портал ПБС, и потсетува дека премиерката Ана Брнабиќ била вакцинирана со вакцината Фајзер / Бионтек, министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин со Спутник В и Министерот за здравство Златибор Лончар со кинеската вакцина.

Вакцинацијата во Србија е бесплатна за сите возрасни граѓани и се изведува на бројни точки за вакцинација во Белград и другите српски градови, а според официјалните владини податоци, 7.000 до 10.000 лица се вакцинираат дневно низ целата земја.

Србија е прва европска земја што одобри употреба на кинеска вакцина Синофарм, а до почетокот на март околу два милиони дози вакцини пристигнаа во Белград од Кина, што е значително повеќе од западните фармацевтски компании, но и Русија, традиционална историски сојузник на Србија, според порталот.

Благодарение на набавката на кинески вакцини, Србија успеа да вакцинира повеќе возрасни лица до средината на март од која било друга земја-членка на ЕУ, така што стапката на вакцинација во Србија е двојно поголема отколку во Шпанија или Германија, а Србија е четвртата најуспешна земја во светот, зад Израел, Велика Британија и САД.

До март, ниту една доза на “западни” вакцини од меѓународната програма Ковакс не пристигна во Србија, но десетици илјади дози на вакцини Фајзер / Бионтек и АстраЗенека беа доставени врз основа на договорот потпишан од владата во Белград .

Кинескиот претседател Си Џинпинг ги нарече кинеските вакцини „јавно добро“ и до март годинава Кина ги извезе своите вакцини во 25 земји.

Србија стана своевидна отскочна штица за влез на Кина на поширокиот европски пазар, а соработката меѓу двете земји не е ограничена на вакцини, бидејќи Белград и Пекинг соработуваат и за големи проекти во Србија како што е изградба на брза железница финансирана од кинески заеми и треба да биде готова до 2024 година.

Во Србија се градат патишта и мостови како дел од економската соработка со Кина, а на неодамнешната прес-конференција српскиот претседател Александар Вучиќ најави нови инфраструктурни проекти, пренесува ПБС.

До крајот на март, Србија успеа да вакцинира 17% од своето население и со двете дози на вакцини, и ако стане првата европска земја што ќе успее  целосно да го имунизира своето население, тоа најмногу ќе се должи на тесната соработка со Кина, се вели во написот на американскиот портал.