Хејли Калил (29) е американска манекенка која светска слава стекна откако позираше за „Sports Illustrated Swimsuit Issue“ во 2018 година.

Оваа убавица од Минесота дипломирала биомедицина и психологија, а според „Sports Illustrated“, добила награда за имунолошко истражување и работела со бројни научници.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by H A L E Y K A L I L (@haleyybaylee)

Таа е, исто така, основач на организацијата „The Nerd Herd“, чија цел е да ги зајакне жените да ги сакаат и да ги прифаќаат своите тела и кои работат во областа на природните и техничките науки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by H A L E Y K A L I L (@haleyybaylee)

Како модел кој најчесто рекламира костими за капење и бикини, таа исто така се соочува со многу стереотипи во нејзината кариера: „Се очекува дека ако имате кариера фокусирана на вашиот изглед. Сакав да им покажам на младите жени дека можат да бидат и убави и интелигентни”, рече таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by H A L E Y K A L I L (@haleyybaylee)

За себе додава „Работев со тренер скоро секој ден, но не бев оптоварена со калории. Никогаш не сакав да трчам со часови за да ослабам. Се фокусирав на здравата исхрана и навиките”.

Кога била повикана да работи за СИ била пресреќна: „Кога ме поканија, тоа беше како … шлаг на тортата. Навистина е привилегија да учествувам – патувам и често посетувам места што не сум ги видела“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by H A L E Y K A L I L (@haleyybaylee)