logo
logo
logo

Тома Здравковиќ доби споменик среде белградска Скадарлија

Vecer | 02.10.2023

Тома Здравковиќ доби споменик среде белградска Скадарлија

Легендарниот пејач на народна музика Тома Здравковиќ доби споменик среде белградска Скадарлија, и тоа во близина на кафеаната „Два јелена“. Иницијативата за поставување на споменикот ја поднесе Расим Љајиќ, кој истакна дека Скадарлија е вистинското место за споменик на великанот на народната музика.

Бистата беше откриена со песната на покојниот пејач „За Љиљану“, а вдовицата Гоца не можеше да ги сокрие солзите. Во еден момент таа се приближи до бистата и го допре секој дел од статуата, додека ќерката ги криеше солзите зад очилата. Тома Здравковиќ еден од последните кафеански настапи го имал во интимна атмосфера само за избрани луѓе токму во Скадарлија.

 

Заслу

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk