Сиромашно детство, мајка на 17 години, вртоглав естраден успех, вистинска љубов со Милутин Мркоњиќ се само дел од сегментите од нејзиниот турбулентен живот.

Денес сите знаат која е Ана Бекута, името го избрала на почетокот на нејзината кариера кога се викала Нада Полиќ.

Родена е на 6 септември 1959 година во Бања кај Прибој. Во кариерата долга повеќе од четири децении, таа снимила 18 студиски албуми и исто толку компилации. Одржала бројни концерти во Србија и во странство, а во последните неколку години е постојана членка на музичкиот натпревар „Ѕвездите на Гранд“. Сепак, животот не секогаш ја галел. Всушност, поголемиот дел од животот газела по трње, но на крајот стигна до ѕвездите. Може да се напише роман за нејзиниот живот, а таа често ги споделува спомените од нејзиното најрано детство.

„Скромноста во која пораснав ни донесе многу среќа. Сè уште се сеќавам на мојата прва и единствена кукла, како и на топката што ми ја испрати пријател на татко ми од војска, Стево Малатестиниќ, поради што се сеќавам на него со голема нежност“, изјави пејачката за Story.

„Родителите не беа во можност да поминуваат премногу време со нас, бидејќи тоа време им беше неопходно за да ја обезбедат нашата егзистенција, па правилата на однесување беа ригидни и строги. Тато не казни така што ни ги извади вадеше ламбите од радиото  ламбаш кој беше омиленото нешто во нашата куќа. Да ни ја одземе музиката беше полоша казна отколку кога сега им забрануваме на децата да користат компјутери, а таа светилка сега беше како компјутерски глушец. Награда беше шатор што ни го направи татко ни во дворот на нашата куќа во лето. Конструкцијата беше од дабово дрво, а крилата од платно кое мајка ми ги донела како мираз. Се трогнувам штом почнам да зборувам за тоа, бидејќи претпоставувам дека го имам тој мирис на груба ткаенина во ноздрите што ме враќа во времето кога јас и сестрите бевме мали, моите родители се живи и млади, а целото светот е далечен и неразбирлив, како празничен ручек“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Bekuta (@anabekuta1)

Иако потекнувала од строго и патријархално семејство, Ана сакала да проба многу работи. Младешката наивност и големата љубов што тогаш ја чувствувала кон своето момче ја навеле да остане бремена на 17 години како средношколка. Родителите не можеле да и помогнат, немала поддршка од околината, се мачела да роди машко дете на кое му го дала името Игор.

„Моите први вистински излегувања многу брзо беа заменети со менување пелени и грижа за бебето. Моето мајчинство секако беше прерано, но тоа е и најскапоценото искуство во мојот живот“, изјави пејачката која потоа со тага во гласот се присети на моментот кога била принудена да го остави детето во дом.

Бидејќи многу брзо раскинала со таткото на бебето, тешките животни околности ја принудиле да го остави детето. Тоа била најтешката и потресна сцена во нејзиниот живот.

Знаела дека нема избор и дека мора да се бори, а знаела и дека е најдобра во пеењето, па решила да тргне по тој пат.

„Се сеќавам себеси на дваесет години како пеев млада и исплашена во хотелот „Милешева“ во Пријепоље. Ме препорача колешка со која настапував на локалниот натпревар Први глас Пријепоље. Така започна се. Следните пет години пеев по хотели низ поранешна Југославија. Репертоарот беше разновиден, од народни до руски романси. Пеев сè што ми се допадна, понекогаш на разочарување на оркестрите што ме следеа, но го форсирав својот и го следев сопствениот музички вкус“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Bekuta (@anabekuta1)

За да го дофати врвот решила со оркестарот да отпатува во Чачак бидејќи слушнала дека таму може да се сретне со композиторот Предраг Вуковиќ Вукас. Нејзината интуиција била непогрешлива, бидејќи токму тој и ја напишал песната „Не сум родена да живеам сама“ која ја однесе до врвот. Во тој период добила прекар кој и денес го носи со гордост. Таа станала Ана Бекута.

„Не мислам дека нешто би било значително поинаку. Тоа ми го кажа тогашниот композитор и јас му верував, имаше прекрасна позиција и тврдеше дека е подобро да си го сменам презимето, не вети. Всушност, тој беше целосно во право, кариерата ја започнав како Ана Бекута, а тоа име брзо се запамети и слушна“, изјави пејачката.

Сепак, тоа не значело дека имала доволно пари.

Плаќала кирија во изнајмен стан во Сењак, позајмувала чекови, едвај добивала намирници. Токму во тој момент сестра и Милина останала без работа, помладата Добрила живеела со мала плата во времето на хиперинфлација, а татко и се разболел.

„Во мојот изнајмен стан прими инфузија, бидејќи немаше услови да остане во болница. Набрзо не напушти… Игор е токму тоа време беше во војска и бев ужасно исплашена. Се плашев за сите нас и беше бесконечно тешко за мене. Вешто и хумано ја потиснав од сеќавањето ужасната грижа и стравот за мојот син кој возел од Приштина до Прибој без да запали светла“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Bekuta (@anabekuta1)

Кога Игор ја напуштил војската, Ана станала баба. Таа го добила својот прв внук Бранко во 1998 година, а внуката Соња две години подоцна.

Ана Бекута, пред Милутин Мркоњиќ Мрка, била заљубена во еден музичар. Имено, на почетокот на осумдесеттите години, кога таа аплицирала за натпревар најавена од страна на тапанарот Предраг Видовиќ Преја, оваа љубовна приказна започнала. Тие се сакаа едни со други, живееле во Шабац и сè е идилично, а потоа следел развод.

Кога таа стапила во емотивна врска со Милутин Мркоњиќ во 2011 година, нивната приказна со денови станала сензација во медиумите, особено поради фактот што тој остана официјално во брак со својата прва сопруга.

Сепак, нивната љубов ги надмина сите предрасуди, тие живееја заедно и уживале во љубовта до последниот ден. За време на нивниот однос, Мркоњиќ целосно се повлече од политиката и се посвети на Ана до максимум.

Идеалната љубовна приказна, исто како во бајките, траеше додека смртта не ги раздели.