Ќерката на познатиот рапер Др. Дре тврди дека нејзиниот татко, чие богатство се проценува на 800 милиони долари, одбива финансиски да и помогне додека таа, како бездомник, треба да живее под кирија.

Имено, ЛаТања (38) работи како доставувачка и вработена во магацин, но со таков приход не може да си дозволи стан во Калифорнија. Затоа оваа мајка на четири деца се обидува да контактира со нејзиниот богат татко за да и помогне финансиски, но тој не се грижи. Таа не доби ниту денар од него во последните 18 месеци, пишува Дејли Меил.

Д -р Дре, ЛаТања ја добиа со Лиза Џonонсон. Парот раскина кога таа имаше само пет години. ЛаТања не го видела својот татко цели 18 години и може да комуницира со него само преку неговиот тим.

Самохраната мајка најде сместување за своите деца, но се уште не може да обезбеди за себе.

„Моите деца живеат со пријатели, не живеат во автомобил, само јас“, рече таа.

Иако работи две работи, тој едноставно не може да си дозволи да изнајми стан.

– Работам во магацин и доставувам храна. Се обидувам да ја држам главата над површината. Долго време сум во долгови – рече таа, додавајќи дека живее во страв дека ќе остане без автомобил:

– Ме плаќаат 15 долари на час. Изнајмувањето автомобил е скапо. Чини 2.300 долари за три недели, а јас платив само една недела. Порано или подоцна ќе ми го земат автомобилот.

Пред околу еден месец, таа се пресели со своите деца од Невада во Калифорнија, верувајќи дека ќе заработи подобро.

– Имам семејство и пријатели кои повремено ме земаат под покрив, но најчесто живеам во автомобил – вели ЛаТања.

На татко и, др. Дре му се се обратила преку адвокат, но тој, наводно, и рекол дека нема да и плати повеќе пари бидејќи таа зборува за него во медиумите.

– Јас сум бездомник и го молам татко ми за помош, но неговиот адвокат ми рече дека не сака да ми помогне затоа што зборував со новинарите за него. Како да сум осудена ако зборувам, а осудена сум и ако не зборувам. Се обидувам да комуницирам со него за да видам дали сака да разговара со своите внуци. Моите деца се доволно возрасни за да знаат кој е тој и тие се шокирани што тој не сака да има ништо со нас – рекла таа.

Таа, исто така, призна дека славниот рапер и помагал претходно, до јануари 2020 година, кога престанала да и праќа пари.

– Луѓето ме гледаат како ќерка на милионер и не разбираат зошто работам. Затоа сакам да се кријам под карпа. Порано ми плаќаше кирија и ми даваше џепарлак, но сега веќе не сака. Јас сум на улица, а слушам како купува куќи за своите љубовници. Тоа е ужасна ситуација – рече ЛаТања.

Најмногу ја погоди кога слушна дека нејзиниот татко се согласил да плати повеќе од 1,8 милиони фунти на неговата поранешна сопруга Никол Јанг, од која се разведува по 24 години брак.

– Се засрамив кога го слушнав тоа, луѓето ме гледаат и се прашуваат зошто. Она што го доби Никол требаше да го добие и мајка ми. Го молев да ми обезбеди дом, за сестра ми и моите деца. Тој требаше да не поддржи додека студиравме и да плати за нашата здравствена заштита, но тој никогаш не го стори тоа. Мајка ми секогаш чувствуваше дека потфрлил. Честитки Никол на некој начин. Таа го направи она што требаше – заклучи таа.