Кралицата Елизабета Втора е погребана, а многумина се прашуваат кој ќе го наследи нејзиниот скап накит. Кејт Мидлтон често е видена како носи накит од покојната принцеза Дијана и кралицата Елизабета.

Кралицата има богата колекција на скап накит, која се состои од бројни скапоцени камења, дијаманти и бисери, а многумина се заинтересирани кој ќе ја наследи нејзината колекција вредни предмети.

Прва во редот за поседување на скапиот накит е новата кралица Камила Паркер Боулс.

“Постои хиерархија за сето ова“, рече кралскиот експерт Кејти Никол во интервју за ЕТ.

“Придружничката на кралицата го добива првиот избор на накитот на кралицата, после тоа е принцезата од Велс, се разбира, Кејт Мидлтон. Војвотката од Сасекс, сигурен сум дека некогаш ќе дојде по накит, но таа е многу подалеку по редоследот на поредокот“.

Круната и припаѓа на нацијата

Треба да се знае дека дијамантите на круната, заедно со работите како што е Царската државна круна, и одредени кралски резиденции, припаѓаат на нацијата, а не на самите поединци. Приватната колекција на кралицата е сосема друга работа.

“Клучната разлика помеѓу накитот на круната и приватната колекција на кралицата е тоа што знаеме многу малку за приватната колекција“, објаснила Никол.

“Ова се подароци дадени на кралицата за време на нејзиното владеење, но дијамантите на круната му припаѓа на монархот. Тие се предавани од монарх на монарх. Значи технички, тие му припаѓаат на монархот, но монархот не смее да побегне со накитот и круната. Тие остануваат чувани во Лондонската кула безбедна за нацијата, а кога ќе умре некој монарх, накитот на круната веднаш му се предава на нивниот наследник“.

Непроценлива вредност на накитот

Исто така, тешко е да се одреди паричната вредност на приватната колекција на кралицата, од очигледни причини.

– Додека накитот на круната може да се вреднува во милијарди, проценувањето на вредноста на приватната колекција на кралицата е многу потешко, едноставно затоа што не го знаеме секое парче од нејзината колекција – рече Никол.

“Исто така, како можете да ставите цена на нешто што можеби и било дадено од светски лидер или крал, кралица, цар или царица пред 40, 50 години? Овие дела имаат толку големо значење, историско, важно е дека е многу тешко да се одреди цената“.

“Сигурна сум дека има златари кои би можеле да ја соберат личната колекција на кралицата врз основа на она што го видовме, а тоа се дијадеми полни со бисери и дијаманти“, “но имајќи предвид дека кралиците ги предале пред нашата покојна кралица, тоа е невозможно е да се оценат. Тие се едноставно бесценети“.

Најпосакуваното парче накит

Можеби едно од најпосакуваните парчиња накит во приватната колекција на покојната кралица е вереничкиот прстен со тркалезен дијамант од три карати од принцот Филип на 8 јули 1947 година. Приказната вели дека Филип користел дијаманти од дијадема што и припаѓала на неговата мајка. Принцезата Алиса од Батенберг. Проблем со прстенот бил, што тој бил преголем за прстот на кралицата. Неговата величина била променета токму за време на објава на свршувачката на парот во Бакингемската палата.

Никол вели дека прстенот можеби ќе и припадне на принцезата Шарлот.

“Кој и да го добие ќе има многу посебно парче накит, а можеби тоа е принцезата Шарлот