logo
logo
logo

Судењето на Алек Болдвин за убиство од небреќност е закажано за 10 јули

Vecer | 27.02.2024

Судењето на Алек Болдвин за убиство од небреќност е закажано за 10 јули

На Болдвин ќе му се суди за фаталното пукање на снимателката Халина Хачинс во 2021 година за време на снимањето на вестернот Раст. Обвиненијата против Болдвин веќе еднаш беа отфрлени.

Хачинс умрела кога бил испукан вистински куршум од револверот Colt .45 со кој вежбал Болдвин во црква надвор од Санта Фе, ранувајќи го и режисерот Џоел Соуза.

На актерката Хана Гутиерез од „Раст реквизити“ ѝ се суди за наводно носење на вистински куршум за „Колт 0.45“ на снимањето и за она што обвинителите го нарекоа „невешт и непрофесионален труд“. Таа на полицијата ѝ рекла дека го наполнила пиштолот на Болдвин со вистински куршум, помешувајќи го со лажен.

Како Болдвин, и Гутиерез се соочува со обвинение за ненамерно убиство. Нејзините адвокати тврдат дека таа е жртвено јагне за непочитувањето на правилата за безбедност на огненото оружје од страна на актерот и хаотичното, нискобуџетно производство, кое ги игнорирало безбедносните упатства на индустријата.

Вчера членот на екипажот на Rust, Рос Адиего, им кажа на поротниците дека Гутиерез и првиот помошник директор Дејв Холс не извршиле безбедносни проверки за огненото оружје. Халс склучи договор за признавање вина минатата година и бил осуден за несовесна употреба на смртоносно оружје.

„Се движевме со луди брзини“, рече Адиего, додавајќи дека Гутиерез „не бил толку професионален“ како другите реквизитерки со кои работел.

Болдвин ја негира одговорноста за смртта на Хачинс.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk