logo
logo
logo

Сценаристите и студијата во Холивуд постигнаа начелен договор за прекин на штрајкот

Vecer | 25.09.2023

Сценаристите и студијата во Холивуд постигнаа начелен договор за прекин на штрајкот

- Постигнавме начелен договор што може да доведе до нов договор за заработката, се вели во писмото на Синдикатот на холивудските сценаристи (ВГА) до членовите и се додава дека договорот се однесува на „заштита на сценаристите во сите сектори на нивните активности“.

Во писмото, во кое имале увид некои свески агенции, не се дадени детали за договорот, но се посочува дека деталите се разработуваат и оти членовите ќе го кажат последниот збор.

Неколку илјади филмски и телевизиски сценаристи на почетокот на мај побараа подобри плати, подобри парични награди за создавање хит емисии и филмови и заштита од вештачка интелигенција.

Актерите им се приклучија во средината на јули. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk