logo
logo
logo

Сигурни Вивер е добитничка на меѓународната награда „Гоја“

Vecer | 11.02.2024

Сигурни Вивер е добитничка на меѓународната награда „Гоја“

Ѕвездата на Alien и Avatar, американската актерка Сигурни Вивер вчера ја доби меѓународната награда Гоја за 2024 година за, како што рече Шпанската филмска академија, „импресивна кариера полна со незаборавни филмови за време на која таа отелотвори и оживеа независни, сложени и силни женски ликови.

74-годишната актерка, најпозната по улогата на Елен Рипли во филмот Alien, е само трет добитник на почесната награда од воведувањето на категоријата во 2022 година, која им беше доделена на Кејт Бланшет (2022) и Жулиет Бинош. (2023).

„Секогаш барам приказни за жени и посветени на жени, за да нè потсетат колку се моќни жените на секакви изненадувачки начини“, рече Вивер пред публиката на галата на Гоја наградите во Ваљадолид.

Вивер ѝ оддаде почит на шпанската актерка Марија Луиза Сола, која го синхронизираше својот глас на шпански за повеќе од 30 филмови, почнувајќи од Alien.

Жирито ја пофали разновидноста, харизмата и талентот на Вивер, кои таа ги прикажа во улоги кои се движат од драматични, како што е нејзиното признаено портретирање на американскиот зоолог Дијан Фоси во Горилите во магла, до повеќе комични улоги, како што е онаа во „Истерувачи на духови“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk