Голем дел од Светот ја памети актерката Лиа Ремини по нејзината главна улога во серијата „King of Queens“. Од друга страна, водачите една секта, а тоа е озлогласената саентолошка црква ја паметат веќе пет години како еден од поранешните членови кој им создавал најмногу проблеми.

Своето бегство од култот го опиша во 2013 година во нејзината автобиографија, а од 2015 година ја снима документарната серија „Leah Remini: Scientology an the Aftermath“. Денес, е едена од најгласните противници на саентологијата.

Поради хоророт што го опиша во книгата, како од сопственото искуство, така и од оние кои исто така ја напуштија организацијата, денес и се закануваат тужби, а во третата сезона, Ремини изјави дека ќе биде до неа во улога на водител Мајк Риндер, поранешниот директор на таа секта.

View this post on Instagram

A post shared by Leah Remini (@leahremini)

– Не знам ни колкава компензација ни се заканија пред снимањето на оваа сезона. Добивме закани и од луѓе кои нема да се појават во серијата. – рече Лија.

Нејзиниот случај беше особено непријатен удар врз главите на сектата. Членка е од нејзината деветгодишна возраст, кога во сето тоа ја запозна нејзината мајка, која премина од католицизам во скиентологија Јавно ја бранеше сектата до својата 35 година, а потоа, летото 2013 година, следеше бурна разделба. Имаше многу причини: на членовите им беше забрането да ги преиспитуваат одлуките на лидерот Давид Мискавиј, плус обвинувањата дека човекот е ужасно расипан, потоа примери на тортура врз членовите на Sea Org, правило за „исклучување“ на оние што згрешиле или ја напуштиле сектата вели дека сите членови на сектата, дури и семејствата на овие луѓе, мора да ги прекинат сите односи со нив.

Свадба на Том Круз

Леа се најде во неволја во сектата уште во 2006 година, кога на венчавката на Том Круз, кој исто така е многу висок член на сектата, таа започна да ја прашува Кети Холмс, која исто така беше пријател на семејството Мискавидз, зошто неговата сопруга не се појави Тоа беше сериозен прекршок во сектата, тие го подложија на години на распит и „модификација на мислењето“, луѓето од сектата околу неа пишуваа извештаи за неа и нејзиното семејство и ги испраќаа на врвот на Скиентолошката црква. Во август 2013 година, таа пријавила во полицијата во Лос Анџелес дека Шели Мискавиј, сопругата на водачот на сектата, исчезнала затоа што не ја виделе во јавност од 2007 година. Рајндер исто така истакна дека Ремини многу му помогнал и бил полн со разбирање кога решил да го напушти култот.

Џенифер Лопез како главен проблем

Ремини  изјави дека на свадбата во Круз во 2006 година, проблемот не бил само во тоа што таа имала „долг јазик“ затоа што никој не можел да ја види Шели никаде, туку и во пријателството со Џенифер Лопез, која била нејзина добра пријателка.

– Претпоставувам дека тие сакаа да нè оддалечат за да ја вовлечат во саентологијата, а јас можеби се најдов на нивниот пат – објасни Ремини, која и рече на Лопез дека ја гледа природата на тој култ од првиот момент. Не ја спасив од ништо. Џенифер е многу одлучна жена, посветена на духовноста. Таа е католик, таа отсекогаш била, иако нејзиниот татко е многу индоктриниран скиентолог и е веќе подолго време. Тој ги достигна тајните нивоа на саентологијата сепак, Џенифер донесува свои одлуки – додаде актерката.

Слика во јавноста

Таа исто така откри дека Џенифер Лопез не се соочувала со обиди да се изолира од својата пријателка и дека цело време била со неа додека Ремини минувала низ притисок некој да ја напушти Скиентолошката црква. За сектата, таа е непријатен сведок кој знае што се случува внатре. Исто така, Ремини ги изложува наводните хуманитарни активности на саентолошката црква како обична пропаганда, за која водачите сметаат дека треба да се плати, на пример, преку некаква хуманитарна акција.

Сведок на грозоморните постапки во култот

Таа вели дека повеќе пати била сведок на исклучително ужасни работи во самиот култ. Пред три години, крена огромна бура кога изјави дека Вил Смит и неговата сопруга Џејада Пинкет Смит се исто така саентолози, со што таа не им создавала проблеми, но станува збор за фактот дека двајцата основале центар за скиентологија во центарот на сектата во Лос Анџелес.

Ремини има многу силни лични мотиви, поради што сака да зборува за култот, но исто така сочувствува со сите оние кои сакаат да проговорат за заробеништво, киднапирања, силувања и убиства во Скиентолошката црква, како и за раздор во неа , но и малтретирање на геј популацијата.

Јавна тајна на Холивуд

Наводно е јавна тајна во Холивуд дека самиот врв на црквата го договорил бракот помеѓу Том Круз и Кети Холмс. Ремини излезе од стегите на култот дури откако, како што вели, платила дури 300.000 долари.

Вели дека токму тоа е причината зошто саентолошката црква лошо се однесуваше кон Никол Кидман. Отпрвин, од 1992 до 2001 година, Круз сè помалку се јавуваше на Мискавидју по телефон, за целосно да го прекине контактот со него. И овој полуде од бес поради тоа. Неговите поранешни соработници го опишуваат како човек кој страшно ги злоупотребува и потчинува своите подредени и комуницира исклучиво велејќи им дека се неуспешни, губитници, човечки нули и барајќи од нив да се однесуваат практично кон него како пророк, што и прават.

Еден од противниците на скиентологот изјавил дека Мискавиди физички го нападнал 50-тина пати, и дека црквата ги „превоспитувала“ децата на Никол Кидман и Круз по негова наредба, со цел да престанат да ја сакаат нивната мајка.

Марти Ратбан, човек кој некогаш бил прв асистент на Мискавиџа, дури напишал и книга во која презентира информации за култните логори во кои ги ставаат сите непослушни членови.