Селма неодамна „ги почести“ своите обожаватели на Инстаграм со видео од нејзиното патување во Јордан. На снимката, таа ги гали камилите и околните кучиња скитници, но најголемо внимание предизвика облеката што ја облекла за едно вакво патување. Имено, ден претходно таа објави дека е во Јордан и сподели неколку фотографии на кои е соодветно облечена. Таа имаше црно пончо, косата ѝ беше пуштена и немаше шминка.

– Ја вдишувам магијата на Џордан – напишала кратко во описот и нагласила дека фотографиите ги направил нејзиниот сопруг Пино.

Меѓутоа, еден ден подоцна таа објави фотографии на кои може да се види како им приоѓа на камилите да ги гали и му се заблагодарува на локалното население што ѝ овозможиле да ужива во мирот и спокојот на нивната земја. Додека патува низ теренот со пустински пејзажи и карпести ридови, каде најверојатно дошла на камила, Селма е облечена како за модна писта.

Таа носи свилена блуза во пастелна киви-зелена боја со долги ракави и длабоко деколте, која ја искомбинирала со сатенски или можеби свилени, црни ѕвонести панталони. На вратот носи долг златен синџир со голем приврзок во форма на кристал.

– Талкајќи низ древните чуда на Јордан, чекор по чекор – напишала таа, додека видеото доби 322.000 „лајкови“ и илјадници коментари.

Се разбира, Селма на патувањето била со сопругот со кого се фотографирала. Инаку, тој е извршен директор на конгломератот Керинг, кој поседува многу луксузни модни брендови и вреди 59,9 милијарди долари. Тој стои зад брендовите Гучи, Ботега Венета, Александар Меквин и Баленсијага. Тие се во среќен брак 13 години, а се запознале случајно.

– Беше толку глупаво. Почнавме да зборуваме за фудбал. И двајцата сме луди по фудбал. И потоа почнавме да зборуваме за наука. И двајцата ја сакаме вселената и физиката, а тој беше толку паметен, шармантен и забавен – открила таа за медиумите.

Иако актерката никогаш не сакаше да ги открие деталите од нивното запознавање, медиумите дознаа дека таа и Пино се запознале пролетта 2006 година во Венеција на гламурозен настан организиран од Керинг. Само една година откако се запознале, се свршија и објавија дека чекаат дете. Но, токму во тоа време манекенката Линда Евангелиста откри дека Пино е татко на нејзиниот тригодишен син. Селма ја раскина свршувачката, но подоцна беше потврдено дека Пино не бил во врска со Селма кога ѝ го направил детето на Линда. Во 2009 г. познатата актерка и милијардерот се смирија и се венчаа во Париз на Денот на вљубените.