logo
logo
logo

Рапер е осуден на 12 години затвор поради брутално убиство на 23- годишно момче

Vecer | 24.09.2023

Рапер е осуден на 12 години затвор поради брутално убиство на 23- годишно момче

Имено, МХД е прогласен за виновен за убиството на 23-годишната Лоик К, објави француската телевизија БФМ ТВ.

Петмина други обвинети исто така се во затвор за убиството и добија казни од 10 до 18 години. Тројца мажи биле ослободени.

Во својата последна изјава пред судот, МХД инсистирал дека е невин.

– Од почетокот тврдев дека сум невин во овој случај и ќе продолжам да тврдам дека сум невин – рече тој, пренесе агенцијата АФП.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MH (@mhdofficiel)

Лоик К починал ноќта на 5 јули 2018 година, кога бил удрен од црн мерцедес, а потоа претепан и избоден од десетина лица.

МХД негирал дека бил на местото на злосторството, но локален жител го снимил нападот од неговиот прозорец и мерцедесот бил идентификуван дека му припаѓа на раперот, пренесува АФП.

Новинската агенција соопшти дека другите сведоци го идентификувале по фризурата и ножот.

MHD е познат по мешањето на трап музиката со музиката од Западна Африка во жанрот што тој го измислил „Afro Trap“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk