logo
logo
logo

Продолжува снимањето на филмот, на кое Алек Болдвин ја застрела снимателката

Vecer | 24.01.2023

Продолжува снимањето на филмот, на кое Алек Болдвин ја застрела снимателката

„Балдвин ќе продолжи да го игра дедото на Харланд Раст, а Џоел Соузда ќе се врати да го режира Раст откако беше повреден во пукањето во октомври 2021 година“, рече Мелина Спадоне, адвокатка за продукцијата на Раст.

Сопругот на починатата кинематограферка, Мет Хачинс, останува извршен продуцент, рече таа.

„Филмот ќе биде завршен“, се вели во соопштението на Спадоне.

Хачинс беше убиена на филмскиот сет во близина на Санта Фе, Ново Мексико, кога пиштолот што го држел Болдвин испука жив куршум кој исто така го погоди Соуза. Окружниот обвинител Мери Кармак-Алтвис изјави во четвртокот дека има намера да ги обвини Болдвин и напаѓачот од филмот, Хана Гутиерез-Рид, за две точки од обвинението за убиство од небрежност.

Болдвин постигна договор со семејството Хачинс во октомври, според кој Хачинс ја презема продуцентската улога, а снимањето продолжува овој месец. Болдвин ја негира одговорноста за пукањето. Тој рече дека никогаш не треба да се дозволуваат живи куршуми на филмски сет и дека ракувачите со оружје се одговорни за огненото оружје.

Сега, истрагата од Канцеларијата на шерифот Санта Фе мора да открие како вистинските куршуми влегле на филмскиот сет. Правните аналитичари велат дека обвинителите ќе се соочат со тешка битка обвинувајќи го Болдвин без доказ дека знаел дека има живи куршуми и дека не презел никакви мерки на претпазливост.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk