Таа е родена на 1 јуни 1926 година под името Норма Џин Мортенсон во болница во Лос Анџелес. На 23 февруари 1956 година, таа го променила своето име во Мерилин Монро. Таа беше филмска актерка, пејачка, модел и модна икона. Таа го освои и Златниот глобус за најдобра актерка во комедијата „Некои луѓе го сакаат тоа жешко“ и за најпопуларна актерка во светот. Беше позната по комичните улоги, но кон крајот на животот се сврте кон посериозни улоги.

Таа беше и остана олицетворение на холивудската убавина и гламур, а за многумина ја претставува најубавата жена на светот. И покрај нејзиниот гламурозен живот, Мерлин страдаше од депресија, која на крајот ја уништи. Но, постојат бројни теории на заговор кои тврдат дека познатата ѕвезда била убиена.

За тајната врска меѓу Мерлин и поранешниот американски претседател Џон Кенеди и денес се шпекулира, иако тоа не била неговата единствена афера. Во книгата „Овие неколку скапоцени денови: Последната година на Џек со Џеки“, на писателот Кристофер Андерсен, се наведува дека првата дама знаела за сите афери на нејзиниот сопруг, за љубовниците по име, што навистина ја вознемирило, но била подготвена да замижува сѐ додека нејзиниот сопруг јавно не се посрамоти.

Наводно, аферата со познатата Мерилинка, наводно, најмногу ја вознемирила бидејќи во тоа време убавата русокоса била вистинска дива, па постоела голема опасност прељубата да стане голем скандал, со што ќе го уништи угледот на Кенеди, но и нејзиниот брак.

Она што е познато е дека била пронајдена во нејзиниот дом, кој го купила шест месеци пред смртта, со телефон во раката и шише со апчиња за спиење на работ од креветот. Таа беше погребана на 8 август 1962 година на гробиштата во Меморијалниот парк во Вествуд Вилиџ.

Последната личност со која разговараше Монро беше Питер Лофорд, актер и сопруг на Пет Лофорд, попознати како сестрите на Роберт и Џон Ф. Семејството Лофорд биле блиски пријатели на славната актерка, а во последниот телефонски разговор Мерлин му рекла на Питер: „Кажи ѝ збогум на Пет.“

Во своето детство, Мерлин немала можност да добие формално образование, поради што подоцна во животот станала голем вљубеник во книгите. Во некои интервјуа, легендарната русокоса ги издвоила авторите како Хемингвеј, Флобер, Ками и Фројд како нејзини омилени.

„Најголемиот мит е дека била глупава. Вториот е дека била кревка. Третиот е дека не можела да глуми. Беше далеку од глупава иако не беше формално образована и беше многу чувствителна за тоа. Но, таа беше навистина многу паметна – и многу силна Таа едноставно мораше да биде и двете за да го победи системот што владееше со холивудските студија во 1950-тите.

Таа беше многу смешна. Глупавата плавуша беше многу повеќе – таа беше актерка, добога! Толку добра актерка што денес никој не верува дека била нешто друго освен она што го портретирала на екранот“, напишала за неа биографката Сара Червел.