logo
logo
logo

Потресната исповед на Цеца ЗА УБИСТВОТО НА АРКАН: Врескав да дојде Брза помош додека му вадев крв од устата

Vecer | 15.01.2022

Потресната исповед на Цеца ЗА УБИСТВОТО НА АРКАН: Врескав да дојде Брза помош додека му вадев крв од устата

Денеска се навршуваат 22 години од убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан во Интерконтинентал, каде за првпат се сретнал со својата идна сопруга Светлана Цеца Ражнатовиќ.

Љубовта меѓу Цеца и Аркан се случила на прв поглед, а се започнало кога пејачката случајно на насловна страница на еден весник го здогледала својот иден сопруг.

Судбоносниот момент меѓу Цеца и Аркан се случил на 2 ноември 1993 година во хотелот Интерконтинентал, каде веднаш му паднала во очи.

Нив ги споил Оливер Мандиќ, кој ги ангажирал Цеца и Џеј да пеат на прославата на Српската доброволна гарда на 11 октомври 1993 година.

- Тоа беше љубов на прв поглед, нормално. Читав многу за него и имав искривена слика за него.  - изјави Цеца гостувајќи во Пинк во 1996 година.

Свадбата на деценијата!

Цеца и Аркан стапнаа на лудиот камен на 19 февруари 1995 година.  Жељко за оваа пригода носеше црногорска народна носија, а Цеца српска.  Црковната венчавка на Цеца и Аркан се одржа во црквата Свети Архангел Гаврил во Белград. Цеца на црковната венчавка носеше прекрасна бела венчаница, додека Жељко облече униформа на српски офицер со голем крст околу вратот.

Свадбата на Цеца и Аркан тогаш ја следеа над 150 акредитирани новинари и фоторепортери, додека снимките од венчавката цела деценија беа објавувани 560 телевизиски станици ширум светот.

Вељко Ражнатовиќ е роден во декември 1996 година, а Анастасија во 1998 година.

На 15 јануари 2000 година, пред 22 години, Жељко Ражнатовиќ Аркан беше убиен во белградскиот хотел „Интерконтинентал“, каде што се венчаа. Се се случило после 17 часот, а Цеца била во непосредна близина.

Во документите стои дека на кобниот ден во сепаре седел Аркан, а до него седеле неговите пријатели Миленко Мандиќ Манда (44) и Драган Гариќ (47). Околу 17 часот во хотелската сала влегол Добросав Гавриќ, а потоа пукал.

Два месеци по убиството на Аркан, на 6 март 2000 година, Цеца во изјава пред истражниот судија детално опишала што се случило кобниот ден кога бил убиен нејзиниот сопруг.

„По пристигнувањето во хотелот сите отидовме во бутикот „Ла Франс“.  Во еден момент во бутикот налета Звонко Матеовиќ, барајќи од мене да му дадам пиштол бидејќи тој ги испукал сите проектили од оружјето. Му го дадов мојот валтер, но тој не испука ниту еден куршум. Некои жени ми забранија да излезам од бутикот, а Звонко врескаше: „Командантот е убиен“. Собрав сили и истрчав кај маж ми. Гариќ беше на подот, Жељко крвареше, јас пробав со реанимација. Видов дека Манда е мртов на лице место. Врескав некој да повика брза помош, додека на Жељко му вадев крв од устата - рекла Цеца.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk