Актерката која се прослави со улогата во серијата „Игра на тронови“ на 23 октомври ќе наполни 35 години, а многу преживеала и никогаш не симнува насмевка од лицето.

Емилија Кларк е родена во Лондон и секогаш со гордост истакнува дека низ вените тече една осмина од индиската крв, бидејќи нејзината баба по мајка е од таа земја. Таткото на Емилија работел во театар, како мајстор за тон, па како девојче поминувала многу време зад сцената, впивајќи ги мирисите и звуците на оваа уметност. Така се родила големата љубов кон актерството.

Таа го усовршила својот актерски талент во училиштето Сент Ендрјус во Оксфорд, потоа во престижниот колеџ Чанг-Рен Нијан и Драмското училиште во Лондон. По дипломирањето во 2010 година, таа се појави во ТВ серијата Доктори.

Пред да успее да влезе во светот на глумата, таа се занимавала со различни работи: била келнерка, работела во кол центар. Еден ден, нејзиниот живот се промени. Добила покана да се кали во „Игра на тронови“ и по таа аудиција за неа започнува сосема нов живот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @emilia_clarke

Ликот на Денерис Таргариен, која ја глумеше во многу популарната серија „Игра на тронови“, и донесе популарност, номинации за важни награди и вистинска актерска кариера.

Но, малкумина знаеја дека преживеала два мозочни за само две години.

Тоа се случило за прв пат во 2011 година, додека се снимала серијата, кога таа имаше само 24 години и во годината кога започна првата сезона на „Игра на тронови“ (2011-2019).

“Се облекував во соблекувалната во теретана кога почнав да чувствувам силна главоболка. Бев толку уморна од тоа што едвај можев да ги облечам патиките. „Веќе“ ползев „до соблекувалната, каде што почнав да се чувствувам како некој повторно да ми ја стиска главата со ластик“, се присетува таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @emilia_clarke

Тој ден го доживеала првиот мозочен удар, а бидејќи бил благ мозочен удар, по неколку дена се вратила на работа.

Во 2013 година, актерката доживеа уште еден, овој пат значително потежок и посилен мозочен удар.

Операцијата била неуспешна, па морала да оди на трета, многу ризична операција.

По долго закрепнување, Емилија се врати на работа и успешно ги изврши сите обврски додека еден ден повторно не почувствува неподнослива болка.

“Мислев дека е готово. Тоа е тоа. Моето време истече”, рече таа.

За среќа, четвртата операција не била неопходна и актерката успеала целосно да закрепне со помош на лекар и терапија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @emilia_clarke

Затоа, поради сопствениот трнлив пат, популарната Денерис Таргарјен основала организација наречена „SameYou“, која им помага на луѓето да се опорават од повреди на мозокот и мозочен удар.

Таа беше најпосакуваната жена на светот по избор на мажи во 2014 година, следната година беше прогласена за најсекси жена на светот од страна на машкиот магазин GQ, како и за жена на годината. Таа беше на листите за најпосакувани жени во светот до 2017 година.

На својот Инстаграм профил никогаш не објавува провокативни фотографии.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @emilia_clarke