Документарниот филм од три дела ги следи Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар во јануари 1969 година како подготовка за нивниот прв концерт по повеќе од две години.

Користејќи повеќечасовен досега невиден архивски материјал, Џексон покажува како Битлси напишале и снимиле 14 нови песни за албумот за само три недели.

Тоа е период добро познат на гледачите од документарниот филм Let It Be од 1970 година на режисерот Мајкл Линдзи-Хог, кој во својот филм ја нагласил тензијата и горчината во бендот, кој се распаднал истата година.

Фанот на големите Битлси, Питер Џексон, најпознат по трилогијата „Господарот на прстените“, не се замара премногу со креативните несогласувања на квартетот од Ливерпул.

Со филмот Get Back, тој се обидува да ја преобликува воспоставената слика за последните години на Битлси како период на кавги, а наместо тоа ги прикажува членовите на бендот како се забавуваат, се шегуваат и спонтано создаваат безвременски класици.

„Имавме подеми и падови, но со сето тоа, и ќе се уверите сами во верзијата на Питер Џексон, многу се забавувавме, што не е прикажано во оригиналниот документарец“, изјавил неодамна Ринго Стар.

Документарниот филм на Џексон, кој ќе биде достапен на Дизни + од утре, го прикажува и најновото јавно појавување на Битлси, 40-минутен концерт на покривот на зградата на нивната деловна компанија во Лондон, сега за прв пат во целост.

Корпусот на Apple му дозволил на Џексон да прегледа околу 60 часа архивирана снимка која е со децении под клуч.

„Верувањето дека татко ми е причина за распадот на Битлси отсекогаш било погрешно“, рече ќерката на Пол, Стела Макартни.

„Тоа е невистинито и може јасно да се види во овие неверојатни, досега невидени снимки“, додаде познатата модна дизајнерка.

„Поголемиот дел од мојот живот, неговото срце беше скршено поради тоа. Во филмот е очигледно дека тој очајно сака неговото братство да живее, недопрено.