Познатиот канадски пејач Џастин Бибер се најде на црната листа на Ферари. Автомобилскиот гигант го стави Бибер на неславната листа на луѓе кои никогаш повеќе нема да можат да купат нов автомобил од Маранело, пренесоа светските медиуми.

Пејачот е познат по ексклузивни суперавтомобили, а меѓу нив се Ferrari LaFerrari, Fisker Karma, Ferrari 458 Italia и други.

Сепак, поп ѕвездата направил грешка која е непростлива во Ферари. Бибер во суштина не почитувал јасни правила, односно не го почитувал етичкиот кодекс на кој инсистира компанијата од Маранело, па забраната е конечна.

Пејачот купил Ferrari 458 Italia и го обоил во сино, а работата му ја завршила екипа од царинската управа на Западниот брег. Тој исто така поставил широк боди кит од Liberty Walk, а неговата најголема и непростлива грешка е што дури и логото на Ферари на неговиот болид е направено во сина боја.

Ферари го известува секој клиент да не си „игра“ со автомобилот, па затоа не дозволува нелегални модификации на моторот, какви било модификации на каросеријата, а потребна е лиценца за бојадисување на автомобилот.

Друга грешка на Бибер е што го продал своето сино Ферари на аукција во 2017 година, неполна година по купувањето, што компанијата од Маранело исто така не го дозволува.

За среќа на Бибер, ништо не го спречува да купува модели на Ферари од други сопственици.

На црната листа на Ферари се старлетата Ким Кардашијан, како и актерот Николас Кејџ.