Волберг апелираше до пратениците во сојузната држава Невада да донесат закон со кој ќе се зголемат даночните олеснувања за филмската индустрија од 10 милијарди на 190 милиони долари годишно во следните 20 години.

„Би сакал да градиме студија, да создаваме работни места и да создадеме разновидна економија. Го преселив мојот последен филм овде. Исто така, тука го снимам мојот следен филм и ќе излезе на лето“, рече Волберг, кој ја стави својата вила во Беверли на продажба минатата година, изјави за CNBC, за 87,5 милиони долари и се пресели во Невада со надеж дека неговите деца ќе можат да живеат подобро таму, без даноци на приход.

Неговиот обид е последен во серијата обиди на познати личности да најдат нова престолнина на филмската сцена бидејќи високите даноци во Калифорнија стапуваат на сила и се зголемува криминалот и бездомништвото. Покрај него, од Калифорнија избегаа инженерот и пронаоѓач Илон Маск, комичарот и актер Џо Роган, музичарот Ози Озборн со сопругата Шерон и актерот Мет Дејмон.

„Мислам дека има многу повеќе можности овде. Има многу повеќе потенцијал овде и тоа е прекрасна можност за сите да успеат“, рече Волберг, воодушевен од Лас Вегас, Невада.

Актерот има направено најмалку две набавки на недвижен имот и земјиште во Лос Анџелес. Тој купил парцела од 2,5 хектари за 15,6 милиони долари во ексклузивна област каде планира да изгради имот, а освен тоа купил и бунгалов од 14,5 милиони долари во кој ќе престојува до изградбата на првобитното земјиште, пренесува Дејли мејл. .

„Сакаме да создадеме 10.000 работни места само во студиото. Просечната плата ќе биде 100.000 долари повисока отколку што е сега. Сакаме да обучуваме луѓе и пред и зад камери, да создаваме работни места, главно за локалното население“, изјави тој за Фокс Бизнис.

Пратениците од Невада треба да гласаат за нацрт-законот со кој секоја година ќе се обезбедуваат 190 милиони долари помош за филмските студија кои работат во Јужна Невада до 2043 година. Волберг има пофални зборови за гувернерот Џо Ломбардо, кој работи на создавање работни места во Невада покрај оние што се потпираат на популарните игри.

“Сакам да работам од дома. Се преселив во Калифорнија пред неколку години поради глумата и за тоа време имам снимено само неколку филмови”, рекол актерот, незадоволен од тоа како го користел времето. Сепак, тој веројатно мислеше на филмовите што ги снимал во близина на неговиот дом во Калифорнија бидејќи откако живее во Беверли Хилс, од 2009 година, глумел во околу 30 филмови.

„Да им дадам подобар живот на моите деца и да ги следат нивните соништа, мојата ќерка како возач, мојот син како кошаркар или мојот помлад син како играч на голф, ова имаше најмногу смисла за сите нас“, рече Волберг за неговата главна мотивација за преселбата од Калифорнија во Невада.

Сепак, Невада не е единствената која сака да го привлече Холивуд на својата почва. Веќе минатиот месец, актерот Денис Квејд и други познати личности учествуваа во кампањата Тексас да стане нов филмски центар. Актерите Метју Меконахи и Вуди Харелсон исто така ја поддржаа таа идеја.