Тајсон признал дека бил пијан и се дрогирал кога првпат се сретнал со актерската екипа на The Hangover и дека немал поим дека требало да се појави на снимањето на комедијата, пишува New York Post.

„Ги запознав момците во клубот, тие беа во делот за ВИП, и реков: „Обично седам овде и обично нема никој таму. Затоа отидов да проверам што прават во мојот дел. Зак беше таму. и уште еден дечко, а Зак рече: „Ќе бидеме на филм со тебе“. Јас одговорив: Да? Кога? А тој рече утре.“

Поради влијанието на опојните средства, Тајсон не ни сфатил дека наскоро ќе се појави на големото платно. Сепак, тој го одржал ветувањето и следниот ден се појавил на снимањето. Во филмот тој се играше себеси, а ликовите кои ги толкуваа Зак Галифианакис, Ед Хелмс и Бредли Купер се обидуваат да украдат еден од неговите познати тигри. Филмот стана хит и му врати на Тајсон дел од неговата популарност по низа контроверзии.

Сепак, борбата на Тајсон со зависноста продолжи и за време на снимањето. „Бев нестабилен. Бев дебел. Бев свиња, полн со кокаин“.

Неговата улога во The Hangover не запре со првиот филм. Тајсон се појави и во продолжението „Мамурлак 2“ и разви пријателство со Бредли Купер, главниот актер на „Ѕвездата е родена“. Тајсон го опиша Купер како „навистина добар човек“. „Тој е навистина одлично момче, добар е и во она што го работи“, додаде тој.

Тајсон изјави дека неговото филмско деби во Холивуд повторно го направило популарен. Тој се присети на настан во ресторан каде што децата го препознале бидејќи го виделе во трејлерот за филмот. Вниманието на младите фанови било откритие за легендарниот боксер.

„Кога сум надвор и ми доаѓаат деца на возраст меѓу 20 и 15 години, тоа е затоа што го гледале The Hangover – тие немаат поим дека некогаш сум бил боксер“.