logo
logo
logo

Холивудските сценаристи и студијата не постигнаа договор, штрајкот трае веќе 140 дена

Vecer | 23.09.2023

Холивудските сценаристи и студијата не постигнаа договор, штрајкот трае веќе 140 дена

Сè уште нема договор. Вчера вечер, директорите за забава, преговарачите во студиото и членовите на преговарачкиот комитет на WGA завршија уште еден маратонски ден на преговори, изјавија за Лос Анџелес Тајмс повеќе луѓе блиски до преговорите. Постигнат е напредок во средување на дел од спорот меѓу WGA и Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP), која ги претставува главните холивудски студија во преговорите.

Не е јасно кога двете страни би можеле да се вратат на преговарачката маса во седиштето на AMPTP во Шерман Оукс, Калифорнија. Двете страни преговарале за нов договор со кој ќе се стави крај на штрајкот на сценаристите, кој трае повеќе од 140 дена.

И покрај напредокот, сценаристите и студијата допрва треба да постигнат компромис за најмалку едно или две клучни прашања на разговорите. Во текот на денот, разговорите се фокусирале на минималниот број сценаристи и објавувањето на стриминг податоци со цел да се воспостави систем за плаќање по преглед.

Страните ги започнале преговорите во средата за прв пат од крајот на август. Во знак на подготвеноста на студиото да ја прекине работата, на состаноците се приклучиле и лидерите на четирите гиганти од филмската индустрија: Боб Игер од Волт Дизни Ко., Дејвид Заслав од Ворнер Брос. Дискавери, Тед Сарандос од Нетфликс и Дона Ленгли од NBC Universal.

Сценаристи низ Лос Анџелес протестирале во близина на седиштето на Волт Дизни во Бурбенк, Paramount Pictures во Холивуд, Universal Pictures во Universal City и Fox Studios во Century City.

Холивудските филмски и телевизиски актери организирани под SAG-AFTRA, исто така, штрајкувале кон средината на јули, дополнително поддржувајќи ги сценаристите во критично време во она што стана познато како „жешко лето“. SAG-AFTRA и AMPTP не се вклучиле во формалните преговори од почетокот на штрајкот на актерите.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk