Пејачката Кети Пери откри дека и е многу жал што ја пропуштила можноста да соработува со Били Ајлиш. Таа можеше да биде дел од хитот „Ocean Eyes“, но сметаше дека таа песна на Били е здодевна, па ја одби понудата.

Пери ја доби шансата да работи со Били пред да стане позната.

24sata

– Откако ја слушнав песната, помислив дека е досадна, но на крајот сфатив дека тоа е голема грешка – коментирала Кејти, пишува Page Six.

Иако Кејти ја сметаше песната неинтересна, факт е дека на крајот „Ocean eyes“ стана хит за Били Ајлиш. Благодарение на тоа таа стана светска ѕвезда. После тоа, таа освои 7 Греми, Златен глобус и Оскар за најдобра оригинална песна за филмот за Џејмс Бонд „No Time To Die“.

Сепак, меѓу нив нема „лоша крв“, девојките не се скарале.

Concert by Katy Perry in Koln

Всушност, Кејти и Били се пријателки и добро се согласуваат. И двете имаат карактеристичен стил на музика и облека и се грижат за својот имиџ. Ќе имаше логика да направија соработка, но со ова Били сама го достигна врвот и освои голем број награди со кои влезе во самиот врв на сцената.