Дијаз во 2018 година објави дека се повлекува од актерството за да се фокусира на други аспекти од животот, вклучувајќи го и нејзиното семејство, а нејзиното пензионирање беше удар за фановите. Дијаз глумеше во голем број холивудски хит филмови, вклучувајќи ги „Маската“, „Чарлиевите ангели“ и „Небо од ванила“, а сега треба да се појави во новиот филм на Нетфликс „Враќање во акција“.

Според Variety, филмот е акциона комедија во која главните улоги ги толкуваат Дијаз и Фокс, кои претходно соработуваа на филмот „Any Given Sunday“ од 1999 година и на римејкот на Ени од 2014 година.

Фокс ја објави веста на Твитер споделувајќи снимка од разговор меѓу нив, Дијаз и Том Брејди, американски фудбалер кој се пензионира на почетокот на оваа година, за набргу потоа да се врати на теренот. На снимката Дијаз вели дека е „возбудена“, но и „нервозна“ додека разговарала со Фокс.

“Разбирам. Слушај, имам некој на другата линија кој може да ти помогне со ова”, ѝ рекол актерот пред Брејди да се вклучи во разговорот. “Разговарав со Џејми и тој ми рече дека ти треба совет како да се пензионираш. Јас сум релативно успешен во тоа”, ѝ вели Брејди, на што Дијаз одговара дека тоа е “тоа што ѝ треба”.