logo
logo
logo

Италија го избра претставникот за Евровизија, по 10 години на Санремо победи девојка (ВИДЕО)

Vecer | 11.02.2024

Италија го избра претставникот за Евровизија, по 10 години на Санремо победи девојка (ВИДЕО)

Младата пејачка Анџелина Манго со песната „La noia“ е победник на 74-тото издание на фестивалот Санремо.

Иако секој учесник писмено се изјаснил за своето евентуално учество на Евровизија во неделите пред фестивалот, тоа официјално ќе биде откриено и објавено на прес-конференција. Анџелина ќе биде прашана дали ќе ја претставува Италија на Евровизија во Малме.

Овогодинешниот конкурс собра 30 уметници кои во текот на пет вечери во познатиот театар „Аристон“ се обидоа да ја придобијат наклонетоста на публиката, радиото и новинарското жири.

Анџелина е првата победничка на Санремо по 10 долги години, бидејќи во тој период победувале само машките изведувачи.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk