За неговата историска драма од 2005 година, Добра ноќ и среќно, Клуни, покрај улогата на актер, се најде и во улогата на режисер и сценарист на филмот. Но, наместо да бара милионски висока плата, Клуни земал само по еден долар за секоја од тие три работни места.

Добра ноќ и среќно, во кој што глумат и Дејвид Стратхерн и Роберт Дауни Џуниор, е сместен во 1953 година и се фокусира на вистинската животна приказна на радио и телевизискиот новинар Едвард Р. Мароу, кој се обидел да го собори американскиот сенатор Џозеф Мекарти. Снимањето на филмот чинело само 7,5 милиони долари, а ниската плата на Клуни веројатно помогнало да се задржат трошоците толку ниски.

Клуни толку многу сакал да ги сними Goodnight and Good Luck што дури и ја ставил под хипотека сопствената куќа за да ги собере парите. Неговото коцкање се исплатело бидејќи филмот заработил повеќе од 54 милиони долари ширум светот, што е повеќе од седум пати повеќе од неговата инвестиција.

Добра ноќ и среќно не беше само комерцијален успех, туку бил миленик и од жирито на наградата. Тој бил номиниран за шест награди Оскар, вклучувајќи за најдобар филм, најдобро оригинално сценарио и најдобар актер, како и шест награди БАФТА и пет Златни глобуси.

Критичарите исто така се радувале на историската драма – таа има импресивни 93 проценти позитивни критики од критичарите и 83 проценти позитивни критики од публиката на Rotten Tomatoes, додека има оцена од 7,4 на IMDB. Клуни изјави за Лос Анџелес Тајмс во 2012 година дека гневот е движечката сила зад филмот.

„Го напишав „Добра ноќ и среќно“ затоа што бев лут зашто ме нарекоа предавник на мојата земја кога реков дека треба да поставуваме прашања пред да испратиме луѓе во војна, и најдов начин да го изразам тоа во филм“, рече тој.