logo
logo
logo

Џон Траволта снимил бизарен филм, што заработил на благајните само 3.000 долари (ВИДЕО)

Vecer | 26.02.2024

Џон Траволта снимил бизарен филм, што заработил на благајните само 3.000 долари (ВИДЕО)

The Fanatic е психолошки трилер од 2019 година, во режија на фронтменот на Limp Bizkit, Фред Дарст.

Во филмот, Траволта го игра Мус, аутистичен човек и филмски љубител кој почнува да го демне својот омилен актер Хантер Данбар (Девон Сава) и ненамерно го уништува животот на ѕвездата. Иако изведбата на Траволта во овој филм беше пофалена од многумина, таа беше доста неуспешна во кината.

„Се прикажуваше во 52 американски кина, што значи дека се продаваа по пет или шест билети по кино“, забележало едно лице на „Х“, каде што започнала дискусијата за заборавениот филм.

"Јас сум еден од оние кои го гледаа филмот во кино. Салата беше празна. Тоа не е добар филм, но е смешен", се сеќава друго лице.

Филмот заработил безначајни 14 проценти на Rotten Tomatoes, но Траволта го смета за еден од неговите омилени. Во интервју за Awards Daily во 2020 година, тој рече: „Ако ги погледнете делата на Калдер, Пикасо или Рембрант, има дела кои се попознати и има дела кои се помалку познати. Некои луѓе не ги сакаат делата на одредени луѓе или не реагираат на нив емоционално - а тоа е уметноста за убавина. Вие избирате што ви се допаѓа“.

Иако Траволта има добиено Златен глобус и Еми награда, но и номинации за два Оскари и награда БАФТА, Фанатикот е доказ дека нема секој филм да биде успешен само затоа што во него глуми филмска легенда.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk