logo
logo
logo

Џејсон Статам открива зошто никогаш нема да игра во филм за суперхерои

Vecer | 11.12.2023

Џејсон Статам открива зошто никогаш нема да игра во филм за суперхерои

Неговата улога во филмската трилогија „Транспортер“ го зацврсти неговиот статус на светска ѕвезда.

Во изминатите неколку години овој британски актер се појавуваше во познатата франшиза Fast and Furious. Покрај неа, тој беше главната ѕвезда на Платениците, а доби шанса да се бори против мегалодон во два филма на Мег.

Но, тој никогаш не облекол наметка или маска на суперхерој на Марвел или на DC. Многу е малку веројатно дека гледачите ќе можат да го видат Статам таму, бидејќи тој нема намера да отелотворува такви ликови.

"Не ме привлекуваат костими со наметка и хулахопки. Сакам старомодни филмови кои ме потсетуваат на 80-тите. Ме инспирираа луѓе како Сталоне и Арнолд. Уште пред нив сакав да ги гледам Стив Меквин, Пол Њуман и Иствуд. Едноставно не гледам како некој од нив би ставил наметка и маска и да виси од жици“, изјави Статам за Variety.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk