Откако неодамна објави текст во кој напиша дека се разведува по 30 години брак и дека има намера да се омажи за 16 години помлад маж, Ведрана Рудан вчера на својот блог објави нов текст под наслов Свадба, во кој опишува како таа повторно се омажила.

Бидејќи Ведрана пишува на овие теми на многу смешен начин, многумина се прашуваа дали се шегува или има вистина во нив.

Хрватски „Индекс“ побара коментар од Ведрана Рудан, која не им одговори директно, но го објави својот одговор на официјалната страница на Фејсбук.

“Индекс се осмели да ја вознемири Ведрана на овој ден. Од неа бара „некои објаснувања“. Ведрана е возбудена пред нејзината прва брачна ноќ. Го моли Индекс за малку приватност”, стои во објавата потпишана од веб-администраторот.

Да потсетиме, во минатонеделниот текст таа напиша дека нејзиниот нов избраник е 16 години помлад од неа, и откри дека тој е полн со живот и дека „се заљубиле во продавница“. Си купувал пурпурни чевли, а Ведрана гледала во виолетовата чанта.

Ќе  се венчаме, нека остане навистина меѓу нас, во црква. Не сме крстени, свештеникот рече не е важно, платете за нова камбана “, напиша Ведрана Рудан.

И вчера, во вторник, таа објави напис наречен „Свадба“, во кој, меѓу другото, напиша:

„Свештеникот нè праша дали ќе земаме додека смртта не нè раздели. Рековме ДА. Ја напуштивме црквата. Антифашистите ги немаше. Моите девојчиња фрлаа цветни ливчиња кон нас што ги искинаа во паркот на Опатија. Јас фрлив букет. Бледо сина боја, орхидеи набраздени со црни ленти. Јас платив за тоа со злато. Го фати еден млад, триесет и скоро, гол Полјак, кој го држеше осумдесетгодишен партнер. Тој не беше воодушевен. Кума Хела плачеше.

Се чувствував како Черчил. Им покажав на туристите V.

V како Ведрана и V како Викторија “.