Родителите на Зита се Унгарци кои се преселиле во Калифорнија, каде што е родена. Нејзината мајка учествувала на избор за Мис, а нејзиниот татко е аеронаутички инженер. Таа Влезе во светот на актерството на 17 -годишна возраст, и се појави во серии како што се „Californication“ и „Big Time Rush“, а глумеше и во филмот „Children of the corn “.

Се занимава со манекенство од десетгодишна возраст, а во моментов е амбасадор на брендот „Guess“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zita Vass (@zitavass)

Таа вели дека манекенството гарантира патување низ целиот свет и дека нејзината работа има и предности и недостатоци: “Имам можност да запознаам прекрасни луѓе низ целиот свет. Но, овој повик може да биде тежок за „плус сајз“ моделите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zita Vass (@zitavass)

„Би рекла дека мојот разигран дух одигра клучна улога во моделирањето, но и моите долги нозе“, вели таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zita Vass (@zitavass)

Таа моментално работи на кампања за костими за капење и долна облека за брендот „Guess“, а многумина ја оценија како една од најфаталните жени во моментов.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zita Vass (@zitavass)