Изборот за песна на Евровизија е во проблеми. Како што пишува Би-Би-Си, ниту една голема арена во Велика Британија моментално нема доволно слободни места за да биде домаќин на Евровизија следната година.

Имено, станува збор за исклучително сложен настан кој бара долга подготовка, а според информациите со кои располага Би-Би-Си, тоа значи дека продуцентите мора да ја имаат салата на располагање шест до осум недели пред да започне натпреварот за најдобра песна на Европа. Се уште не се знае кој град ќе биде домаќин на Евровизија 2023, бидејќи дури во петок ќе се знае кој ќе влезе во потесниот круг.

Сега е речиси сигурно, според Би-Би-Си, дека некои датуми на турнеи ќе мора да се одложат или откажат за да се отвори пат за Евровизија во мај.

Меџик Мајк, Андре Риу и Елтон Џон се меѓу оние кои се резервирани за настап во тој период на места во трката за домаќини на натпреварот, вклучувајќи ги Ливерпул, Лидс и Глазгов.

Продуцентите на турнејата Magic Mother, на пример, имаат закажани термини во април и мај во градовите како Њукасл и Манчестер, а како што потврдија за BBC News, ниту една арена сè уште не побарала од нив да ги поместат датумите на турнејата. Билетите се уште се пуштени во продажба за сите претстави бидејќи конечната одлука нема да биде донесена до есен, што значи дека дотогаш нема да се знае кој град ќе мора да ги откаже или одложи претходните резервации.

Шефот на овогодинешниот натпревар што се одржа во Торино, Клаудио Сантучи, потврди дека на организаторите ќе им треба пристап до местото неколку недели претходно.

Поставувањето трае околу три недели, потоа три или четири недели проби, а една од тие недели е настапот“, изјави Клаудио Сантучи за Би-Би-Си, објаснувајќи дека тоа е толку сложен настан што под идеални услови всушност би биле потребни две. години да го организираме..

Би-Би-Си ја прифати поканата да биде домаќин на настанот во 2023 година, откако организаторите одлучија од безбедносни причини Евровизија да не се одржи во Украина, иако победи украинскиот оркестар Калуш.

Бидејќи одлуката каде ќе се одржи Евровизија следната година не беше донесена веднаш, тоа значеше и дека Би-Би-Си има помалку време од другите за да постави сложена продукција.

Ниту БиБиСи, ниту ЕБУ не ги открија точните барања што ги побараа од градовите во првата фаза од процесот на аплицирање. Наместо тоа, тие посочија на веб-страница за често поставувани прашања.

„Минатата година, критериумите за градот-домаќин на ЕБУ беа засновани на обезбедување место кое може да прими најмалку 10.000 луѓе (како и прес-центар), кое треба да биде лесно на дофат на меѓународен аеродром и со доволно хотелско сместување.

Градоначалникот на Бристол вели дека тие се пријавиле за домаќини, иако немаат арена, но се обврзале да изградат место за настанот за помалку од девет месеци.

Минатата недела Кардиф рече дека ќе ја отфрли апликацијата, објаснувајќи дека ќе мора да откажат „значителен број на веќе договорени настани“. Сите други градови со арена способна да собере 10.000 гледачи и да ги исполнуваат условите за натпревар се соочуваат со истиот проблем.

Голем број арени изјавија за Би-Би-Си дека доколку се избере нивното место, тие ќе разговараат со резервираните продукции, но не можат да одговорат на прашањата за финансиските трошоци бидејќи ова е само хипотетички во оваа фаза и договорот за секој настан е различен.