Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, најави голем концерт во Централ Парк на почетокот на јуни, по повод пандемијата, „Препород на Њујорк“, концертото е закажан за 21 август, а точното време сè уште не е официјално потврдено.

Организаторот на концертот Клајв Дејвис по тој повод рече дека сака да собере осум „sвезди“ на тричасовен концерт, на кој се очекуваат околу 60.000 луѓе, со телевизиски пренос низ целиот свет.

Повеќето билети за концерт би требало да бидат бесплатни.

Владата на Њујорк во четвртокот на својот Твитер профил објави дека музичката легенда Брус Спрингстин (71), заедно со Пол Симон (79) и Џенифер Хадсон (39), ќе настапат на концертот.

Спрингстин беше еден од првите популарни музичари минатата недела што продолжи да го изведува своето шоу на Бродвеј пред вакцинирана публика. Темата е неговата интимна приказна, а цената на билетот ретко е пониска од 200 американски долари.