logo
logo
logo

Имам Паркинсонова болест, НО ИМАВ ДОБАР ЖИВОТ - Мајкл Џ Фокс за борбата со болеста

Vecer | 18.03.2023

Имам Паркинсонова болест, НО ИМАВ ДОБАР ЖИВОТ - Мајкл Џ Фокс за борбата со болеста

Актерот Мајкл Џ. Фокс има Паркинсонова болест од 29-годишна возраст, а по прикажувањето на неговиот документарен филм Still: A Michael J. Fox Movie на филмскиот фестивал South by Southwest (SXSW) во вторникот, опиша каков е животот откако му беше дијагностицирана болеста во 1991 година.

„Сожалувањето е бенигна форма на злоупотреба. Можат да те сожалуваат, но јас немам време за тоа“, изјави ѕвездата на „Враќање во иднината“. Со него на црвениот тепих прошета и неговата партнерка Трејси Полан.

„Имам Паркинсонова болест, но имав добар живот, па благодарам за тоа“, продолжи тој обраќајќи се на Дејвис Гугенхајм, режисерот на документарецот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michael J Fox (@realmikejfox)

Овој документарец го следи животот на Мајкл Џ. Фокс и неговата битка со болеста, а ќе биде објавен исклучиво на Apple TV, но се уште не е објавен датумот на објавување.

Мајкл основал Фондација во 2000 година за да финансира истражувачки програми за борба против Паркинсоновата болест. За фондацијата се собрани повеќе од 450 милиони долари. Неговата посветеност му донесе почесен Оскар минатиот ноември.

Славниот актер го најави своето конечно повлекување од светот на кинематографијата во 2020 година. Како што болеста го фати, тој рече дека сака да ужива во остатокот од животот со своето семејство. Сепак, тој се појави во една епизода од Експедиција: Назад во иднината во 2021 година.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk