logo
logo
logo

Забрана за работа на десничарски организации во Германија поради ширење нацистичка идеологија

Vecer | 27.09.2023

Забрана за работа на десничарски организации во Германија поради ширење нацистичка идеологија

Рано изутринава е претресен штабот на групата „Артгемајнсшафт“, како и 26 куќи на 39 членови на оваа организација во 12 сојузни држави, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Ова е уште еден тежок удар за десничарскиот екстремизам и идеолошките пиромани кои и денеска продолжуваат да ја шират нацистичката идеологија. Оваа десничарска екстремистичка група се обиде да регрутира нови непријатели на Уставот со својата одвратна индоктринација на деца и млади“, рече Фезер.

Германските власти овој месец забранија уште една неонацистичка група, „Хамерскинс Дојчланд“ со корени во САД. По истрагата во соработка со американски официјални лица која траеше повеќе од една година, германската полиција упадна во домовите на 28 членови на групата.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk